Jump to content

Canada's Olympic Team


taichi
 Share

Recommended Posts

  • Replies 724
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Onto basketball, Rowan Barrett has returned to the Canadian men's national team after a five year absence to deepen the talent level assembled and get them to qualify for Beijing in Athens.

Steve Nash has yet to say something about that at this point, despite some apparent efforts from his fellow Canadian basketball players.

Link to comment
Share on other sites

Onto basketball, Rowan Barrett has returned to the Canadian men's national team after a five year absence to deepen the talent level assembled and get them to qualify for Beijing in Athens.

Steve Nash has yet to say something about that at this point, despite some apparent efforts from his fellow Canadian basketball players.

Does Steve Nash just want to concentrate on the NBA now? I don't understand why he hasn't participated with the National team since the 2000 Olympics.

Link to comment
Share on other sites

Archery (3 Athletes)

Men's Individual

* Jay Lyon

* John David Burnes

* Crispin Duenas

Men's Team

* Jay Lyon, John David Burnes and Crispin Duenas

Badminton (2 Athletes)

Men's Single

* Andrew Dabeka

Women's Single

* Anna Rice

Baseball (24 Athletes)

* Men's team

Boxing (1 Athlete)

-69 kilograms

* Adam Trupish

Canoeing (24 Athletes)

Slalom

* Men's K-1

* Women's K-1

Flatwater

For the first time ever, Canada will have participants in all twelve flatwater races.

* Men's K1 500m - Adam van Koeverden

* Men's K1 1000m - Adam van Koeverden

* Men's K2 500m

* Men's K2 1000m

* Men's K4 1000m

* Women's K1 500m

* Women's K2 500m

* Women's K4 500m

* Men's C1 500m - Thomas Hall

* Men's C1 1000m

* Men's C2 500m

* Men's C2 1000m

Cycling (15 Athletes)

Track Cycling

Men's Point Race

* Zachary Bell

Women's Point Race

* Gina Grain

Road Cycling

* Men's road race (3 spots)

* Men's time trial (1 spot)

* Women's road race (3 spots)

Mountain Biking

Men's

* 2 spots

Women's

* 2 spots

BMX

Men's

* One spot

Women's

* One spot

Diving (8 athletes)

* Men's 3 metre Springboard (2 spot)

o Alexandre Despatie

* Men's 10 metre Platform (2 spots)

* Men's 3 metre Synchronized (1 spot)

o Alexandre Despatie and Arturo Miranda

* Women's 3 metre Springboard (2 spot)

* Women's 10 metre Platform (2 spots)

* Women's 10 metre Synchronized (1 spot)

Equestrian (7 athletes)

Team Eventing

Individual Eventing

* 5 spots

Team Show Jumping

* Ian Millar, Eric Lamaze, Mac Cone and Jill Henselwood. Reserve rider: Jonathan Asselin. First alternate: Mario Deslauriers

Individual Show Jumping

* Ian Millar

* Eric Lamaze

* Mac Cone

* Jill Henselwood

Team Dressage

* Ashley Holzer, Leslie Reid and Jacqueline Brooks (Alternate: Christilot Boylen)

Individual Dressage

* Ashley Holzer

* Leslie Reid

* Jacqueline Brooks

Fencing (9 athletes)

* Men's Épée

o Igor Tikhomirov

* Men's Foil

o Josh McGuire

* Men's Sabre

o Philippe Beaudry

* Women's Individual Épée

o Sherraine Schalm

* Women's Foil

o Luan Jujie

* Women's Team Saber

* Women's Individual Saber (3 spots)

Field hockey (16 athletes)

* Men's team

Football (21 athletes)

* Women's team

Gymnastics (12 athletes)

Artistic

* Men's Team Team All-Around (6 athletes)

* Women's individual Gymnastic (2 spots)

o Nansy Damianova

o Elyse Hopfner-Hibbs

Rhythmic

Individual All-Around

* Alexandra Orlando

Trampoline

Men's individual

* Jason Burnett

Women's individual

* Karen Cockburn

* Rosannagh MacLennan

Judo (5 athletes)

Men's 60-66 kg

* Frazer Will

Men's 66-73 kg

* Sasha Mehmedovic

Men's 73-80 kg

* Nicholas Tritton

Men's 100+ kg

* Keith Morgan

Women's 70-78 kg

* Marylise Levesque

Modern pentathlon (3 athletes)

Men's

* Josh Riker-Fox

Women's

* Monica Pinette

* Kara Grant

Rowing (34 athletes)

* Men's Pairs

o Scott Frandsen and Dave Calder

* Men's Lightweight Double Sculls

o Douglas Vandor and Cameron Sylvester

* Women's Pairs

* Women's Lightweight Double Sculls

o Tracy Cameron and Melanie Kok

* Men's Lightweight Fours

* Women's Quadruple Sculls

* Men's Eights

* Women's Eights

Sailing (11 Athletes)

* Men's RS:X (Windsurfer)

* Men's Laser (One Person Dinghy)

* Men's 470 (Two Person Dinghy)

* Women's RS:X (Windsurfer)

* Women's Laser Radical (One Person Dinghy)

* Finn (Heavyweight Dinghy)

* 49er (Skiff)

* Tornado (Multihull)

Shooting (4 Athletes)

Men's trap

* Giuseppe di Salvatore

Men's 50m Rifle Prone

* Johannes Sauer

Women's 10m air pistol

* Avianna Chao

Women's 25m sport pistol

* Avianna Chao

Women's Trap

* 1 Spot

Softball (17 Athletes)

* Women's

Swimming (30 Athletes)

Men's 50m Freestyle

* Richard Hortness

Women's 50m Freestyle

* Victoria Poon

Men's 100m Freestyle

* Brent Hayden

* Joel Greenshields

Women's 100m Freestyle

* Erica Morningstar

Men's 200m Freestyle

* Colin Russell

* Brent Hayden

Women's 200m Freestyle

* Julia Wilkinson

* Genevieve Saumur

Men's 400m Freestyle

* Ryan Cochrane

Women's 400m Freestyle

* Stephanie Horner

* Savannah King

Women's 800m Freestyle

* Tanya Hunks

Men's 1500m Freestyle

* Ryan Cochrane

Men's 100m Backstroke

* Jake Tapp

Women's 100m Backstroke

* Julia Wilkinson

Men's 200m Backstroke

* Keith Beavers

* Tobias Oriwol

Women's 200m Backstroke

* Lindsay Seeman

Men's 100m Breaststroke

* Mathieu Bois

* Mike Brown

Women's 100m Breaststroke

* Annamay Pierse

* Jillian Tyler

Men's 200m Breaststroke

* Mike Brown

* Mathieu Bois

Women's 200m Breaststroke

* Annamay Pierse

Men's 100m Butterfly

* Joe Bartoch

* Adam Sioui

Women's 100m Butterfly

* Audrey Lacroix

Men's 200m Butterfly

* Adam Sioui

Women's 200m Butterfly

* Audrey Lacroix

Men's 200m Individual Medley

* Brian Johns

Women's 200m Individual Medley

* Julia Wilkinson

* Erica Morningstar

Men's 400m Individual Medley

* Keith Beavers

* Brian Johns

Women's 400m Individual Medley

* Alexa Komarnycky

* Tanya Hunks

Men's 4x100m Relay

* Brent Hayden

* Joel Greenshields

* Colin Russell

* Rick Say

* Richard Hortness (Alternate)

Women's 4x100m Relay

* Erica Morningstar

* Julia Wilkinson

* Victoria Poon

* Audrey Lacroix

* Jennifer Beckberger (Alternate)

Men's 4x200m Relay

* Colin Russell

* Brent Hayden

* Andrew Hurd

* Adam Sioui

* Brian Johns (Alternate)

Women's 4x200m Relay

* Julia Wilkinson

* Genevieve Saumur

* Stephanie Horner

* Erica Morningstar

* Kevyn Peterson (Alternate)

Women's 4x100m Medley Relay

* Erica Morningstar (Freestyle)

* Julia Wilkinson (Backstroke)

* Audrey Lacroix (Butterfly)

* Annamay Pierse (Breaststroke)

Synchronized Swimming (9 Athletes)

* Team Event

o Jessika Dubuc, Marie-Pierre Gagne, Marie Pier Boudreau-Gagnon, Dominika Kopcik, Eve Lamoureux, Tracy Little, Elise Marcotte, Isabelle Rampling and Jennifer Song

* Duet Event - Canada automatically gets a berth for the duet by having qualified for the team event.

o Marie Pier Boudreau-Gagnon and Isabelle Rampling

Table Tennis (5 Athletes)

Men's Single

* Wilson Zhang

* Peter-Paul Pradeeban

Men's Team

* Wilson Zhang

* Peter-Paul Pradeeban

* One additional athlete

Women's Single

* Mo Zhang

* Judy Long

Taekwondo (3 Athletes)

Men's -80 kilograms

* Sebastien Michaud

Women's -49 kilograms

* Ivett Gonda

Women's -67 kilograms

* Karine Sergerie

Triathlon (6 Athletes)

Men's Triathlon

* Simon Whitfield

* Paul Tichelaar

* Colin Jenkins

Women's Triathlon

* Carolyn Murray

* Kathy Tremblay

* Lauren Groves

Water Polo (13 Athletes)

* Men's team

Weightlifting (5 Athletes)

* Men's Individual (2 spots)

* Women's Individual (3 spots)

Wrestling (9 Athletes)

* -60 kilograms Men's Freestyle: Guivi Sissaouri*

* -66 kilograms Men's Freestyle: Haislan Garcia*

* -74 kilograms Men's Freestyle: Matt Gentry*

* -84 kilograms Men's Freestyle: Travis Cross

* -120 kilograms Men's Greco-Roman: Ari Taub*

* -48 kilograms Women's Freestyle: Carol Huynh

* -55 kilograms Women's Freestyle: Tonya Verbeek*

* -63 kilograms Women's Freestyle: Martine Dugrenier*

* -72 kilograms Women's Freestyle: Ohenewa Akuffo*

Total: 296

Edited by dave199
Link to comment
Share on other sites

You're missing the three spot for Women's Cycling road.

Canadian Cycling association will anounced the three names on June 25th

But we allready know that following the result of the Mont-Royal race (World Cup event) two weekend ago, Leigh Hobson is allready confirmed

The two others spots will be determined between Anne Samplonius, Erinne Willock and Alex Wrubleski

Link to comment
Share on other sites

You're missing the three spot for Women's Cycling road.

Canadian Cycling association will anounced the three names on June 25th

But we allready know that following the result of the Mont-Royal race (World Cup event) two weekend ago, Leigh Hobson is allready confirmed

The two others spots will be determined between Anne Samplonius, Erinne Willock and Alex Wrubleski

Ok, so we're at 294 now.

Link to comment
Share on other sites

You missed 2 with rowing (remember the 8's are 9 athletes) and there is 12 riders in equestrian not 7.

So its 301.

Wouldn't the 5 spots for Individual Eventing in Equestrian be taken by those athletes already competing in the other Equestrian events?

Link to comment
Share on other sites

Wouldn't the 5 spots for Individual Eventing in Equestrian be taken by those athletes already competing in the other Equestrian events?

No, at a hight level its virtually nobody competes in both Eventing and Show Jumping and/or Dressage.

Oh, and your count of cycling is a bit inflated, since the Time Trialist (is that even a word?) has to be a part of the road race (Canada also has a spot in the women's time trial).

And its hard to know the exact number since some athletes can compete in multiple events.

Link to comment
Share on other sites

Wouldn't the 5 spots for Individual Eventing in Equestrian be taken by those athletes already competing in the other Equestrian events?

There is 3 athletes in dressage, 5 in eventing and 4 in jumping, for a total of 12 athletes.

Link to comment
Share on other sites

Archery (3 Athletes)

Men's Individual

* Jay Lyon

* John David Burnes

* Crispin Duenas

Men's Team

* Jay Lyon, John David Burnes and Crispin Duenas

Badminton (2 Athletes)

Men's Single

* Andrew Dabeka

Women's Single

* Anna Rice

Baseball (24 Athletes)

* Men's team

Boxing (1 Athlete)

-69 kilograms

* Adam Trupish

Canoeing (24 Athletes) 20 to 24 depending on how the federation assigns spots to athletes, plus a possible invitation in one of the slalom events

Slalom

* Men's K-1

* Women's K-1

Flatwater

For the first time ever, Canada will have participants in all twelve flatwater races.

* Men's K1 500m - Adam van Koeverden

* Men's K1 1000m - Adam van Koeverden

* Men's K2 500m

* Men's K2 1000m

* Men's K4 1000m

* Women's K1 500m

* Women's K2 500m

* Women's K4 500m

* Men's C1 500m - Thomas Hall

* Men's C1 1000m

* Men's C2 500m

* Men's C2 1000m

Cycling (15 Athletes) There is only 14 athletes, time trial is not a quota spot

Track Cycling

Men's Point Race

* Zachary Bell

Women's Point Race

* Gina Grain

Road Cycling

* Men's road race (3 spots)

* Men's time trial (1 spot)

* Women's road race (3 spots)

Mountain Biking

Men's

* 2 spots

Women's

* 2 spots

BMX

Men's

* One spot

Women's

* One spot

Diving (8 athletes) 9 athletes quotas in 10 events

* Men's 3 metre Springboard (2 spot)

o Alexandre Despatie

* Men's 10 metre Platform (2 spots)

* Men's 3 metre Synchronized (1 spot)

o Alexandre Despatie and Arturo Miranda

* Women's 3 metre Springboard (2 spot)

* Women's 10 metre Platform (2 spots)

* Women's 10 metre Synchronized (1 spot)

Equestrian (7 athletes) 12 athletes, each event is seperate and requires different equestrian skills

Team Eventing

Individual Eventing

* 5 spots

Team Show Jumping

* Ian Millar, Eric Lamaze, Mac Cone and Jill Henselwood. Reserve rider: Jonathan Asselin. First alternate: Mario Deslauriers

Individual Show Jumping

* Ian Millar

* Eric Lamaze

* Mac Cone

* Jill Henselwood

Team Dressage

* Ashley Holzer, Leslie Reid and Jacqueline Brooks (Alternate: Christilot Boylen)

Individual Dressage

* Ashley Holzer

* Leslie Reid

* Jacqueline Brooks

Fencing (9 athletes) 8 athletes, 3 men, 5 women

* Men's Épée

o Igor Tikhomirov

* Men's Foil

o Josh McGuire

* Men's Sabre

o Philippe Beaudry

* Women's Individual Épée

o Sherraine Schalm

* Women's Foil

o Luan Jujie

* Women's Team Saber

* Women's Individual Saber (3 spots)

Field hockey (16 athletes)

* Men's team

Football (21 athletes)

* Women's team

Gymnastics (12 athletes)

Artistic

* Men's Team Team All-Around (6 athletes)

* Women's individual Gymnastic (2 spots)

o Nansy Damianova

o Elyse Hopfner-Hibbs

Rhythmic

Individual All-Around

* Alexandra Orlando

Trampoline

Men's individual

* Jason Burnett

Women's individual

* Karen Cockburn

* Rosannagh MacLennan

Judo (5 athletes) 6 athletes, men's under 60kg, 60-66kg, 66-73kg, 73-81kg, and 90-100kg and women's 70-78kg. There is also an invitation place coming most likely

Men's 60-66 kg

* Frazer Will

Men's 66-73 kg

* Sasha Mehmedovic

Men's 73-80 kg

* Nicholas Tritton

Men's 100+ kg

* Keith Morgan

Women's 70-78 kg

* Marylise Levesque

Modern pentathlon (3 athletes) 2 athletes, one per event, its Monica Pinette OR Kara Grant, not both

Men's

* Josh Riker-Fox

Women's

* Monica Pinette

* Kara Grant

Rowing (34 athletes)

* Men's Pairs

o Scott Frandsen and Dave Calder

* Men's Lightweight Double Sculls

o Douglas Vandor and Cameron Sylvester

* Women's Pairs

* Women's Lightweight Double Sculls

o Tracy Cameron and Melanie Kok

* Men's Lightweight Fours

* Women's Quadruple Sculls

* Men's Eights

* Women's Eights

Sailing (11 Athletes)

* Men's RS:X (Windsurfer)

* Men's Laser (One Person Dinghy)

* Men's 470 (Two Person Dinghy)

* Women's RS:X (Windsurfer)

* Women's Laser Radical (One Person Dinghy)

* Finn (Heavyweight Dinghy)

* 49er (Skiff)

* Tornado (Multihull)

Shooting (4 Athletes)

Men's trap

* Giuseppe di Salvatore

Men's 50m Rifle Prone

* Johannes Sauer

Women's 10m air pistol

* Avianna Chao

Women's 25m sport pistol

* Avianna Chao

Women's Trap

* 1 Spot

Softball (17 Athletes)

* Women's

Swimming (30 Athletes) 27 athletes and 3 alternates that are not included in the total, also we should get one of the 4 men's medley spots, we have set a top 10 time this year

Men's 50m Freestyle

* Richard Hortness

Women's 50m Freestyle

* Victoria Poon

Men's 100m Freestyle

* Brent Hayden

* Joel Greenshields

Women's 100m Freestyle

* Erica Morningstar

Men's 200m Freestyle

* Colin Russell

* Brent Hayden

Women's 200m Freestyle

* Julia Wilkinson

* Genevieve Saumur

Men's 400m Freestyle

* Ryan Cochrane

Women's 400m Freestyle

* Stephanie Horner

* Savannah King

Women's 800m Freestyle

* Tanya Hunks

Men's 1500m Freestyle

* Ryan Cochrane

Men's 100m Backstroke

* Jake Tapp

Women's 100m Backstroke

* Julia Wilkinson

Men's 200m Backstroke

* Keith Beavers

* Tobias Oriwol

Women's 200m Backstroke

* Lindsay Seeman

Men's 100m Breaststroke

* Mathieu Bois

* Mike Brown

Women's 100m Breaststroke

* Annamay Pierse

* Jillian Tyler

Men's 200m Breaststroke

* Mike Brown

* Mathieu Bois

Women's 200m Breaststroke

* Annamay Pierse

Men's 100m Butterfly

* Joe Bartoch

* Adam Sioui

Women's 100m Butterfly

* Audrey Lacroix

Men's 200m Butterfly

* Adam Sioui

Women's 200m Butterfly

* Audrey Lacroix

Men's 200m Individual Medley

* Brian Johns

Women's 200m Individual Medley

* Julia Wilkinson

* Erica Morningstar

Men's 400m Individual Medley

* Keith Beavers

* Brian Johns

Women's 400m Individual Medley

* Alexa Komarnycky

* Tanya Hunks

Men's 4x100m Relay

* Brent Hayden

* Joel Greenshields

* Colin Russell

* Rick Say

* Richard Hortness (Alternate)

Women's 4x100m Relay

* Erica Morningstar

* Julia Wilkinson

* Victoria Poon

* Audrey Lacroix

* Jennifer Beckberger (Alternate)

Men's 4x200m Relay

* Colin Russell

* Brent Hayden

* Andrew Hurd

* Adam Sioui

* Brian Johns (Alternate)

Women's 4x200m Relay

* Julia Wilkinson

* Genevieve Saumur

* Stephanie Horner

* Erica Morningstar

* Kevyn Peterson (Alternate)

Women's 4x100m Medley Relay

* Erica Morningstar (Freestyle)

* Julia Wilkinson (Backstroke)

* Audrey Lacroix (Butterfly)

* Annamay Pierse (Breaststroke)

Synchronized Swimming (9 Athletes)

* Team Event

o Jessika Dubuc, Marie-Pierre Gagne, Marie Pier Boudreau-Gagnon, Dominika Kopcik, Eve Lamoureux, Tracy Little, Elise Marcotte, Isabelle Rampling and Jennifer Song

* Duet Event - Canada automatically gets a berth for the duet by having qualified for the team event.

o Marie Pier Boudreau-Gagnon and Isabelle Rampling

Table Tennis (5 Athletes)

Men's Single

* Wilson Zhang

* Peter-Paul Pradeeban

Men's Team

* Wilson Zhang

* Peter-Paul Pradeeban

* One additional athlete

Women's Single

* Mo Zhang

* Judy Long

Taekwondo (3 Athletes)

Men's -80 kilograms

* Sebastien Michaud

Women's -49 kilograms

* Ivett Gonda

Women's -67 kilograms

* Karine Sergerie

Triathlon (6 Athletes)

Men's Triathlon

* Simon Whitfield

* Paul Tichelaar

* Colin Jenkins

Women's Triathlon

* Carolyn Murray

* Kathy Tremblay

* Lauren Groves

Water Polo (13 Athletes)

* Men's team

Weightlifting (5 Athletes)

* Men's Individual (2 spots)

* Women's Individual (3 spots)

Wrestling (9 Athletes) You are missing men's 96kg freestyle, so a total of 10

* -60 kilograms Men's Freestyle: Guivi Sissaouri*

* -66 kilograms Men's Freestyle: Haislan Garcia*

* -74 kilograms Men's Freestyle: Matt Gentry*

* -84 kilograms Men's Freestyle: Travis Cross

* -120 kilograms Men's Greco-Roman: Ari Taub*

* -48 kilograms Women's Freestyle: Carol Huynh

* -55 kilograms Women's Freestyle: Tonya Verbeek*

* -63 kilograms Women's Freestyle: Martine Dugrenier*

* -72 kilograms Women's Freestyle: Ohenewa Akuffo*

Total: 296

So with corrections it is 300 with basketball and athletics to come.

As for athletics

Men's 400, 800, 2x1500, 400m hurdles, 110m hurdles, shot put, discus, hammer throw, women's 800, 2x5000m, heptathlon, high jump, 3x100m hurdles. So 17 and I know the realistic goal is 27 to 30.

Edited by Faster
Link to comment
Share on other sites

So if we qualify 30 athletes for Track & Field and our Men's Basketball team we'll be close to 350.

Are Athletics and Basketball the last sporting disciplines that Canadians can qualify in still? What else is left now?

Link to comment
Share on other sites

Beach Volleyball

Based on the ranking of the World Cup different stages.

For the moment for the men : Cadieux-Heese have a spot but they are very close to be evinced.

Women : forget it.

Since the beginning of the season, Cooke-Martin and Maxwell-Lessard reach the main draw at few occasion. But never get a victory so they are far to a spot and with the number of tournament remaining, it's now mission impossible for both teams.

Link to comment
Share on other sites

And for Canoe-Kayak flatwater

If you consider that an athlete can grab a spot in more than one event, it's possible that the total number of athletes are less than the 24 you announced.

By example, it's the case of Gabriel Beauchesne-Sévigny who will compete in the C2-500m and the C2-1000m. He's not the only one with this situation.

And for changing subject, we will know in few days the composition of the diving team (competition in Vancouver).

Blythe Hartley, Emilie Heymans, Marie-Eve Marleau, Roseline Filion and Meghan Benfeito should get their tickets for Beijing. Rachel Kemp will have to wait for London 2012

For the men, Riley McCormick easily, and after, a battle between Kevin Geason and Reuben Ross (note that Alexandre Despatie and Arthuro Miranda are allready confirmed)

Link to comment
Share on other sites

Just for fun, I made a list of the Qualifiers from the Province of Quebec

Rowing

Andréanne Morin

Douglas Vandor

Baseball

Emmanuel Garcia

Steve Green

Alexandre Périard

Canoë-kayak

Mylanie Barré

Gabriel Beauchesne-Sévigny

Geneviève Beauchesne-Sévigny

Ryan Cuthbert

Richard Dober jr

Émilie Fournel

Thomas Hall

Steven Jorens

Andrew Willows

Fencing

Julie Cloutier

Olya Ovtchinnikova

Wendy Saschenbrecker

Sandra Sassine

Philippe Beaudry

Gymnastic Artistic

Nansy Damianova

Weightlifting

Marilou Dozois-Prévost

Christine Girard

Francis Luna-Grenier

Judo

Marylise Lévesque

Sasha Mehmedovic

Nicholas Tritton

Frazer Will

Wrestling

Martine Dugrenier

David Zilberman

Synchro Swimming

Marie-Pier Boudreau-Gagnon

Jessika Dubuc

Marie-Pierre Gagné

Dominika Kopcik

Ève Lamoureux

Tracy Little

Élise Marcotte

Isabelle Rampling

Jennifer Song

Swimming

Mathieu Bois

Stéphanie Horner

Tobias Oriwol

Audrey Lacroix

Victoria Poon

Geneviève Saumur

Diving

Alexandre Despatie

Arturo Miranda

Soccer

Amy Walsh

Rhian Wilkinson

Softball

Noémie Marin

Taekwondo

Sébastien Michaud

Karine Sergerie

Triathlon

Kathy Tremblay

Sailing

Stéphane Locas

Water-polo

Justin Boyd

Devon Diggle

Nathaniel Miller

John Ruse

Jean Sayegh

a lot more still to come

(at least 4 in Diving and few ones in Athletics)

Link to comment
Share on other sites

Three names to add

Cycling Road men :

Ryder Hesjedal (road race + individual time trial)

Svein Tuft (road race + individual time trial)

Michael Barry (road race only)

Its not possible to have 2 in the individual time trial, Canada only has one spot.

Link to comment
Share on other sites

Its not possible to have 2 in the individual time trial, Canada only has one spot.

Here's the full article I got yesterday. I put in bold the indication about the two names for the individual time trial.

Maybe they are wrong ?

Cyclisme sur route – Sélections olympiques de l’équipe canadienne

Pas de Québécois au sein de l’équipe masculine

Montréal, 19 juin 2008 (Sportcom) – Jeudi, l’Association cycliste canadienne (ACC) a fait connaître les noms qu’elle soumettrait au Comité olympique canadien en vue des Jeux olympiques de Pékin. Le Bouchervillois Dominique Rollin, sérieux candidat à une place au sein de l’équipe, n’a pas été sélectionné.

Le comité de sélection a retenu les Britanno-Colombiens Ryder Hesjedal et Svein Tuft, ainsi que l’Ontarien Michael Barry pour la course en ligne. Hesjedal et Tuft prendront également part au contre-la-montre individuel.

La dernière participation d’un cycliste québécois aux épreuves olympiques sur route remonte aux Jeux de Sydney, en 2000, alors que Czeslaw Lukaszewicz avait pris part à la course en ligne.

« Nous avons regardé un ensemble de facteurs, que ce soit la capacité de travailler en équipe, à performer sur ce type de parcours, en plus des résultats accomplis par chaque athlète », a commenté l’entraîneur national Vincent Jourdain.

Du côté de Dominique Rollin, la déception était palpable, mais on ne sentait pas d’amertume de sa part : « C’est sûr que ça me déçoit de ne pas avoir été sélectionné. Ç’aurait été génial de participer aux Jeux olympiques. Compte tenu du relief du parcours, l’ACC a fait de bons choix et les trois coureurs ont prouvé qu’ils pouvaient bien grimper et faire quelque chose d’intéressant sur un circuit montagneux. »

Vainqueur de la quatrième étape du Tour de Californie, en février dernier, dans des conditions météo horribles (froid, pluie et vent), Rollin croit que son image de sprinter lui a collé à la peau, ce qui lui a nui pour le parcours olympique dont le relief est accidenté.

« Je pense qu’ils ont une image de moi comme étant un sprinter, ce qui n’a pas joué en ma faveur. Pour ma part, je ne me vois pas comme un pur sprinter. Je sais que je passe bien les bosses et je l’ai prouvé au Tour de Californie où je suivais les meilleurs », a précisé Rollin, qui croit que Tuft a obtenu sa sélection au sein de l’équipe à la suite de sa victoire au Tour de Beauce, notamment en terminant 7e à l’étape du mont Mégantic à seulement 25 secondes du gagnant.

Le porte-couleur de l’équipe américaine Toyota-United a toutefois été retenu comme substitut de l’équipe, tout comme François Parisien, de Repentigny.

Chez les femmes

L’ACC a par ailleurs annoncé les nominations de Leigh Hobson et Alex Wrubleski au sein de l’équipe olympique féminine. Une troisième place reste à combler et deux athlètes sont présentement devant un arbitre du Centre de règlement des différends sportifs du Canada qui déterminera laquelle sera choisie. La Québécoise Anne Samplonius pourrait être une des deux athlètes dans le litige, mais l’ACC n’a pas voulu confirmer l’identité des deux parties.

La cycliste sélectionnée devrait être connue la semaine prochaine.

L’équipe paralympique prend forme

Du côté de l’équipe de paracyclisme, la fédération canadienne a confirmé les informations qui circulaient déjà à propos des athlètes déjà qualifiés. Du nombre, ont retrouve neuf Québécois, soit les tandems de Stéphane Côté et Pierre-Olivier Boily (pilote) / Daniel Chalifour / Alexandre Cloutier (pilote) et Geneviève Ouellet / Mathilde Hupin (pilote). Jean Quévillon (CP3) sera également présent en Chine, tout comme Rico Morneau, Mark Beggs et Shawna White, tous trois en cyclisme à main.

Un nombre de trois places sont encore à l’enjeu et les Québécois Mark Breton (LC1), Éric Bourgault (LC2) ont de bonnes chances d’obtenir leur laissez-passer.

L’équipe finale sera connue au début juillet, après les Championnats canadiens.

Link to comment
Share on other sites

Yes I read the same article from the Canadian press in English on the CBC and its cannot be accurate based on UCI documents that say only countries with top 15 ranked athletes can have multiple athletes in the time trial.

UCI

Link to comment
Share on other sites

http://www.nos.nl/nos/artikelen/2008/06/ar...6D180656BE.html

Also Canadian athletes are not going to the opening ceremony.

It's a Dutch article, I can not translate it at this time (don't have much time). But I think there will be also English sources you maybe already have find.

Link to comment
Share on other sites

 Share


×
×
  • Create New...