Jump to content

Portuguese Olympic Team


Recommended Posts

I'm not fond of opening threads if others more suitable already exist, but I couldn't find a proper thread to post the roster of the Portuguese Olympic Team for Beijing 2008, so I decided to open one, if you don't mind. You can comment if you like :)

Portugal will participate in its 22nd consecutive Summer Olympics, with 78 competitors in 16 sports:

Archery:

* Nuno Pombo → Individual competition

Athletics:

Men:

* Francis Obikwelu → 100 metres, 200 metres

* Arnaldo Abrantes → 200 metres

* Edivaldo Monteiro → 400 metres hurdles

* Alberto Paulo → 3000 metres steeplechase

* Rui Pedro Silva → 10,000 metres

* João Vieira → 20 kilometres race walk

* Sérgio Vieira → 20 kilometers race walk

* Augusto Cardoso → 50 kilometers race walk

* António Pereira → 50 kilometers race walk

* Paulo Gomes → Marathon

* Hélder Ornelas → Marathon

* Marco Fortes → Shot put

* Nelson Évora → Triple jump

Women:

* Maria do Carmo Tavares → 800 metres

* Clarisse Cruz → 3000 metres steeplechase

* Sara Moreira → 3000 metres steeplechase

* Jessica Augusto → 5000 metres, 3000 metres steeplechase

* Ana Cabecinha → 20 kilometers race walk

* Susana Feitor → 20 kilometers race walk

* Vera Santos → 20 kilometers race walk

* Marisa Barros → Marathon

* Ana Dias → Marathon

* Inês Monteiro → Marathon

* Vânia Silva → Hammer throw

* Sílvia Cruz → Javelin throw

* Naide Gomes → Long jump

* Sandra Tavares → Pole vault

Badminton:

Men:

* Marco Vasconcelos → Singles

Women:

* Ana Moura → Singles

Canoe/Kayak (flatwater):

Men:

* Emanuel Silva → K1 1000 metres

Women:

* Teresa Portela → K1 500 metres

* Beatriz Gomes & Helena Rodrigues → K2 500 metres

Cycling:

* André Cardoso → Road race

* Sérgio Paulinho → Road race

* Nuno Ribeiro → Road race

Equestrian:

* Miguel Ralão Duarte → Individual dressage, team dressage

* Carlos Pinto → Individual dressage, team dressage

* Daniel Pinto → Individual dressage, team dressage

Fencing:

Men:

* Joaquim Videira → Individual épée

Women:

* Débora Nogueira → Individual foil

Gymnastics:

Men:

* Diogo Ganchinho → Individual trampoline

Women:

* Ana Rente → Individual trampoline

Judo:

Men:

* Pedro Dias → −66 kg

* João Pina → −73 kg

* João Neto → −81 kg

Women:

* Ana Hormigo → −48 kg

* Telma Monteiro −52 kg

Rowing:

* Nuno Mendes, Pedro Fraga → Double sculls lightweight

Sailing:

* João Rodrigues → RS:X

* Gustavo Lima → Laser

* Afonso Domingos/Bernardo Santos → Star

* Jorge Lima/Francisco Andrade → 49er

* Álvaro Marinho/Miguel Nunes → 470

Shooting:

* João Costa → 50 metres pistol

* Manuel Vieira da Silva → Trap

Swimming:

Men:

* Arseniy Lavrentyev → 10 kilometres marathon

* Simão Morgado → 100 metres butterfly

* Tiago Venâncio → 100 metres freestyle, 200 metres freestyle

* Carlos Almeida → 200 metres breaststroke

* Pedro Oliveira → 200 metres backstroke, 200 metres butterfly

* Diogo Carvalho → 200 metres individual medley

* Fernando Costa → 1500 metres freestyle

Women:

* Diana Gomes → 200 metres breaststroke

* Daniela Inácio → 10 kilometers marathon

* Sara Oliveira → 100 metres butterfly, 200 metres butterfly

Table tennis:

* João Monteiro → Singles

* Marco Freitas → Singles

* Tiago Apolónia → Singles

Taekwondo:

* Pedro Póvoa → −58 kg

Triathlon:

Men:

* Duarte Marques

* Bruno Pais

Women:

* Vanessa Fernandes

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...